Słodki sposób na kaca, czyli o tym, jak glukoza pomoże Ci wrócić do życia po szalonej nocy

kac, alcovit,  na kaca, alka-seltzer, objawy kaca, coś na kaca, sposób na kaca, 2kc, 2KC extreme, 2KC drink jak zwalczać kaca, środek na kaca, co na kaca, kwas bursztynowy, kwas fumarowy, blog

 

Glukoza to najważniejszy i najbardziej rozpowszechniony cukier prosty. W naturze występuje zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi substancjami. Znaczenie i powszechność glukozy jest tak duże, że od lat wykorzystuje ją zarówno przemysł farmaceutyczny, jak i spożywczy. Glukoza stanowi również jeden z ważniejszych składników suplementów na kaca.

Rola i znaczenie glukozy

Rola i znaczenie glukozy wynika przede wszystkim stąd, że to właśnie do jej postaci rozkładane są węglowodany. Spożywane przez nas węglowodany mają możliwość zasilić nasze komórki jedynie po tym, jak zostaną przetworzone na glukozę. Glukoza stanowi rodzaj paliwa zawierającego energię zamkniętą w węglowodanach.

Po dotarciu do wątroby, glukoza przekształcana jest w glikogen, czyli rodzaj rezerwy paliwowej, która jest w stanie napędzać nasz organizm przez określoną ilość czasu. W przypadku wyczerpania się zapasów glikogenu (zarówno tego, który magazynuje wątroba, jak i przechowywanego w mięśniach) oraz niedostatków glukozy, organizm zaczyna opadać z sił i tracić zdolność do normalnego funkcjonowania.

W jaki sposób glukoza pomoże na kaca?

Dostarczanie glukozy po spożyciu większych ilości alkoholu ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu z co najmniej trzech powodów:

  1. Spożywanie każdej ilości alkoholu sprawia, że poziom glukozy w organizmie spada. Dzieje się tak m. in. z tego powodu, że wątroba musi czasowo zawiesić wiele swoich naturalnych funkcji (w tym i produkcję glikogenu), aby móc spokojnie uporać się z metabolizmem alkoholu.
  2. Jak to już powiedzieliśmy, glukoza stanowi naturalne paliwo dla organizmu. Paliwo to często bywa spalane niemalże do cna w wyniku intensywnej aktywności połączonej z brakiem snu i niedostatecznym uzupełnianiem węglowodanów (szalona noc nie sprzyja wysokiemu poziomowi glukozy).
  3. Glukoza współodpowiada za równowagę wodno-elektrolitową. Jeśli po przebudzeniu nie chcesz czuć się jak samotny wiór pozostawiony przez tydzień na pustyni w pełnym słońcu, zadbaj rano o napój bogaty w elektrolity, glukozę oraz w likwidujący suchość w ustach wyciąg z opuncji i kwas bursztynowy. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku 2KC Restart, który bardzo szybko nawadnia i łagodzi przykre efekty kaca.
Inne porady
Skąd się bierze kac?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to zbyt duża dawka spożytego alkoholu w połączeniu z innymi szkodliwymi czynnikami i złymi ludzkimi nawykami. Odpowiedź bardziej złożona – skomplikowane reakcje biologiczno-chemiczne zachodzące w organizmie będące wynikiem dostarczenia do niego toksycznego etanolu. Ujmując to bardziej poetycko, kac to heroiczna walka Twojego ciała z niebezpiecznym dla zdrowia i życia alkoholem etylowym.

czytaj całość »
Przewodnik po alkoholach: koktajl, czyli „koguci ogon”

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęto podawać ten bardzo popularny dziś rodzaj alkoholu. Podania związane z jego przyrządzaniem wskazują na różne daty i miejsca, zgodne są jednak co do tego, że prawdziwą ojczyzną owego trunku są Stany Zjednoczone. Koktajl – czym tak naprawdę jest i co łączy go z walkami kogutów?

czytaj całość »
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl