Co może zrobić alkohol z naszym organizmem w zaledwie dwie godziny?

kac, alcovit,  na kaca, alka-seltzer, objawy kaca, coś na kaca, sposób na kaca, 2kc, 2KC extreme, 2KC drink jak zwalczać kaca, środek na kaca, co na kaca, kwas bursztynowy, kwas fumarowy, blog

Zachwiany system nerwowy

Alkohol atakuje przede wszystkim nasz układ nerwowy, powodując obniżenie jego sprawności. Do niedawna dość popularna była teoria, że duże dawki alkoholu przyczyniają się do obumierania komórek mózgowych. Dziś już wiemy, że tak nie jest, jednak nie znaczy to, że spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe dla naszego mózgu. Napoje wysoko procentowe zaburzają pracę neuroprzekaźników, które wpływają na nasz nastrój, percepcję oraz motorykę ruchową. Bardzo często również alkohol jest odpowiedzialny za skłonności do agresji oraz nadpobudliwość. Zaburzona zostaje zdolność prawidłowego osądu oraz precyzyjnego myślenia. Pogarsza się także nasza reakcja wzrokowa oraz słuchowa. Zachwiana zostaje tzw. uczuciowość wyższa, która obejmuje m.in. etykę, moralność, poczucie więzi rodzinnych czy też międzyludzkich.

Gdy zaczynamy spożywać alkohol, mamy zazwyczaj wrażenie, że jesteśmy pozytywnie pobudzeni, a świat staje przed nami otworem. Jednak to tylko iluzja. W miarę picia coraz większej ilości alkoholu nasz organizm ulega stopniowemu zatruciu, a układ nerwowy zostaje poddany szkodliwemu oddziaływaniu etanolu. Zaatakowane przez alkohol ośrodki podkorowe sprawiają, że zanikają u nas podstawowe instynkty oraz popędy. Pojawia się otępienie oraz senność, co często prowadzi do utraty świadomości. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zaburzenia najważniejszych układów w organizmie, jak układ oddechowy i układ krążenia.

Niebezpieczne odwodnienie organizmu

Wypity alkohol trafia do krwioobiegu, z którym wędruje po całym organizmie. Do rozłożenia choćby jednej cząsteczki etanolu potrzebna jest odpowiednia energia. Prowadzi to do znacznego spadku stężenia cukru we krwi, czego częstym efektem są zawroty głowy oraz drżenie rąk, tak częste w momencie kiedy mija kac. Bardzo ważną rolę w pozbyciu się etanolu z organizmu odgrywają nerki, które filtrują to, co jest dla naszego ciała szkodliwe i niepotrzebne. Potrzebują do tego bardzo dużej ilości wody, czego efektem jest nadmierne oddawanie moczu podczas spożywania alkoholu. Wypicie zaledwie 250 ml wina sprawi, że w przeciągu kilku najbliższych godzin wydalimy co najmniej 500 ml wody z organizmu, co może skutkować nadmiernym odwodnieniem. Warto w takich sytuacjach wspierać się np. produktami 2KC zarówno w trakcie imprezy, jak i po. Szczególnie przydatny może okazać się 2KC Restart, który sprawdza się w stanach odwodnienia, uzupełniając płyny i elektrolity utracone po spożyciu alkoholu.

Zabójcze nadciśnienie krwi

Alkohol ma duży wpływ na naczynia krwionośne. Wypicie nawet niewielkiej dawki etanolu prowadzi do podwyższenia ciśnienia, które po pewnym czasie wraca do normy. Jednak picie alkoholu przez powiedzmy kilka dni z rzędu spowoduje, że wysokie ciśnienie będzie utrzymywać się przez dłuższy czas, co może wywołać trwałe nadciśnienie tętnicze oraz chorobę nadciśnieniową. Wahania ciśnienia na skutek spożycia alkoholu mogą również prowadzić do pęknięcia ściany tętnicy i do powstania krwotoków tętniczych. Takie ryzyko pojawia się szczególnie u osób starszych z miażdżycą i chorujących na nadciśnienie.

Rozstrojenie układu pokarmowego

Również częstym objawem nadmiernego spożywania alkoholu są zaburzenia czynności układu pokarmowego, który jest bezpośrednio narażony na negatywny wpływ napojów wysoko procentowych. Etanol wywołuje podrażnienie mechaniczne układu pokarmowego, przekrwienie śluzówki oraz stan nieżytowy. Zmniejsza się odporność tkanek, co z kolei zwiększa ryzyko zakażeń bakteryjnych. Pojawia się m.in. uczucie suchości, pieczenie języka, zaczerwienienie gardła, uczucie niesmaku, itp. Bardzo częstą przyczyną nadużywania alkoholu jest choroba wrzodowa żołądka oraz dwunastnicy, a także zabójcza marskość wątroby.

Tak więc, zanim sięgniesz po kolejny kieliszek alkoholu, zadaj sobie pytanie – jaki wpływ będzie on miał na Twój organizm? Oczywiście, w małych ilościach alkohol ma nawet pewne korzystne dla organizmu człowieka właściwości, jednak spożywanie go w sporych ilościach przez dłuższy okres czasu może spowodować nieodwracalne i niebezpieczne dla zdrowia skutki.

Inne porady
Skąd się bierze kac?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to zbyt duża dawka spożytego alkoholu w połączeniu z innymi szkodliwymi czynnikami i złymi ludzkimi nawykami. Odpowiedź bardziej złożona – skomplikowane reakcje biologiczno-chemiczne zachodzące w organizmie będące wynikiem dostarczenia do niego toksycznego etanolu. Ujmując to bardziej poetycko, kac to heroiczna walka Twojego ciała z niebezpiecznym dla zdrowia i życia alkoholem etylowym.

czytaj całość »
Przewodnik po alkoholach: koktajl, czyli „koguci ogon”

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęto podawać ten bardzo popularny dziś rodzaj alkoholu. Podania związane z jego przyrządzaniem wskazują na różne daty i miejsca, zgodne są jednak co do tego, że prawdziwą ojczyzną owego trunku są Stany Zjednoczone. Koktajl – czym tak naprawdę jest i co łączy go z walkami kogutów?

czytaj całość »
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl