Kiedy mija kac? Brytyjczycy już wiedzą…

kac, alcovit,  na kaca, alka-seltzer, objawy kaca, coś na kaca, sposób na kaca, 2kc, 2KC extreme, 2KC drink jak zwalczać kaca, środek na kaca, co na kaca, kwas bursztynowy, kwas fumarowy, blog

Wyspiarze kontra Słowianie

O dziwo, Brytyjczycy piją o wiele więcej napojów wysoko procentowych niż Polacy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że spożycie czystego alkoholu przez osoby powyżej 15-go roku życia w Polsce wynosi około 11,5 litra rocznie na głowę, natomiast w Wielkiej Brytanii to już ponad 12 litrów czystego alkoholu. Polacy najchętniej sięgają po piwo (55 proc.), następnie po mocne alkohole (1/3 spożycia), a na trzecim miejscu uplasowało się wino (10 proc.). Brytyjczycy najchętniej „znieczulają się” piwem i winem (1/3 wypijanego alkoholu). Ponad 20 proc. wyspiarzy sięga po wysoko procentowe alkohole, natomiast reszta to amatorzy innego rodzaju napojów „wyskokowych” takich, jak np. cydr.

22 godziny permanentnego kaca

Aby sprawdzić, ile trzyma kac przeciętnego Brytyjczyka, przeprowadzono badania wśród 2000 młodych Anglików w wieku od 18 do 34 lat. Badanie przeprowadziła jedna z największych organizacji charytatywnych w Wielkiej Brytanii – Cancer Research UK, która zajmuje się prowadzeniem badań z zakresu rozpoznawania i leczenia nowotworów.

Badanie miało na celu wykazać, ile czasu Brytyjczycy marnują na picie alkoholu oraz kiedy puszcza kac po suto zakrapianej imprezie. Około 23 proc. Anglików przyznało, że dzień po alkoholowej imprezie nie byli w stanie ruszyć się z domu. Co ósmy z nich cierpiał na syndrom dnia następnego przez ponad pół dnia. Autorzy badania obliczyli, że średnia długość kaca wśród uczestników testu wyniosła 6 i pół godziny, natomiast ankietowani zmagali się z kacem przez 22 godziny. Oczywiście wszystko zależy od ilości i jakości spożytego alkoholu.

Przyrody nie oszukasz

Na intensywność i długość trwania kaca niewątpliwy wpływ ma wiek człowieka. Wraz z wiekiem kondycja naszego organizmu ulega pogorszeniu, przez co nie możemy już wypić tyle, co kiedyś bez wyraźnych i o wiele bardziej dokuczliwych konsekwencji. Ciało młodego człowieka składa się w 75 procentach z wody. Z wiekiem ta wartość maleje, dochodząc u dorosłego człowieka do poziomu 65 procent, a jak wiadomo, intensywność odczuwalnych dolegliwości wywołanych przez syndrom dnia następnego jest ściśle związana z nawodnieniem organizmu.

Z wiekiem obniża się także poziom enzymu dehydrogenazy alkoholowej, który pełni bardzo istotną rolę w procesie rozkładania napojów wysoko procentowych oraz detoksykacji organizmu. Jest to szczególnie odczuwalne przez mężczyzn, którzy z czasem tracą największą ilość tego enzymu. Ważną rolę odgrywa również metabolizm człowieka, który z wiekiem ulega spowolnieniu, a tym samym alkohol jest rozkładany i wydalany z organizmu o wiele dłużej niż kiedyś.

O tym, kiedy przejdzie kac oraz jak długo będzie trwał decyduje również ogólna kondycja organizmu. W walce z objawami zatrucia alkoholowego nie pomogą na pewno schorzenia, na które cierpi duża rzesza Polaków, jak np. nadciśnienie tętnicze, nadwaga oraz otyłość czy też cukrzyca. Również połączenie np. leków przeciwzakrzepowych, antydepresyjnych czy przeciwbólowych z alkoholem to kiepski pomysł, który odbije się nie tylko na długości trwania objawów kaca, ale także na kondycji najważniejszych organów oraz układów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Mierz siły na zamiary

Kiedy mija kac? To zazwyczaj kwestia indywidualna, uzależniona od wielu czynników, w tym przede wszystkim od stanu zdrowia oraz wieku konkretnego człowieka. Jeżeli już czujemy nieodpartą pokusę i chęć rzucenia się w wir nocnych uciech alkoholowych, pamiętajmy, aby dostosować ilość trunków do naszych możliwości fizjologicznych. Z pewnością uchroni to niejednego z nas przed niewątpliwym cierpieniem na drugi dzień. Co jednak, gdy przesadzimy z napojami „wyskokowymi”?

Wówczas można zdać się na sprawdzone środki zapobiegawcze i profilaktyczne, które są ogólnie dostępne na rynku. Godnymi uwagi produktami pomagającymi w leczeniu objawów kaca są na pewno specyfiki oferowane przez markę 2KC. Dla przykładu, produkt o adekwatnej do stanu naszego organizmu nazwie 2KC Restart, pozwoli w szybszy sposób uzupełnić płyny i elektrolity w organizmie oraz złagodzi stany odwodnienia wywołane przez alkohol, wymioty czy nadmierny wysiłek fizyczny. Po co się męczyć, skoro można skorzystać z gotowych i bezpiecznych preparatów!

Inne porady
Skąd się bierze kac?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to zbyt duża dawka spożytego alkoholu w połączeniu z innymi szkodliwymi czynnikami i złymi ludzkimi nawykami. Odpowiedź bardziej złożona – skomplikowane reakcje biologiczno-chemiczne zachodzące w organizmie będące wynikiem dostarczenia do niego toksycznego etanolu. Ujmując to bardziej poetycko, kac to heroiczna walka Twojego ciała z niebezpiecznym dla zdrowia i życia alkoholem etylowym.

czytaj całość »
Przewodnik po alkoholach: koktajl, czyli „koguci ogon”

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęto podawać ten bardzo popularny dziś rodzaj alkoholu. Podania związane z jego przyrządzaniem wskazują na różne daty i miejsca, zgodne są jednak co do tego, że prawdziwą ojczyzną owego trunku są Stany Zjednoczone. Koktajl – czym tak naprawdę jest i co łączy go z walkami kogutów?

czytaj całość »
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl