Skąd się bierze kac?

kac, alcovit,  na kaca, alka-seltzer, objawy kaca, coś na kaca, sposób na kaca, 2kc, 2KC extreme, 2KC drink jak zwalczać kaca, środek na kaca, co na kaca, kwas bursztynowy, kwas fumarowy, blog

Przez ścianki do krwioobiegu

Spożywany alkohol wchłania się już w jamie ustnej oraz przełyku, jednak największa jego ilość trafia do krwi przez ścianki żołądka oraz jelita cienkiego. Częste i nadmierne dostarczanie alkoholu do organizmu najczęściej zaburza wchłanianie substancji odżywczych, a także wywołuje stany zapalne w układzie pokarmowym. Efektem tego jest wyschnięte gardło i usta, nudności i wymioty, a także biegunka. Co się dzieje z alkoholem wchłoniętym do krwi? Jest on rozprowadzany po całym organizmie, docierając do wszystkich najważniejszych układów i narządów naszego ciała.

Woda i cukier

Do rozłożenia jednej cząsteczki etanolu w organizmie potrzebna jest odpowiednia energia, co przekłada się na spadek stężenia cukru we krwi. W rezultacie pojawiają się zawroty głowy, drżenie rąk oraz ogólne zmęczenie i osłabienie. Niższy poziom cukru we krwi powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Krew jest nieustannie przepompowywana przez nerki, które działają jak naturalny filtr usuwający z naszego ciała wszystko co niepotrzebne i szkodliwe. Do prawidłowego działania nerek, a więc do skutecznego filtrowania etanolu, niezbędna jest duża ilość wody. Nie jest tajemnicą, że spożywanie alkoholu powoduje częstsze i obfitsze oddawanie moczu, co może prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu, czego efektem jest poranne nadmierne pragnienie oraz suchość w ustach.

Aldehyd octowy

Największą i najcięższą batalię z niechcianym w organizmie alkoholem toczy wątroba. Tylko 2 proc. wypitego etanolu jest wydalana z naszego ciała w niezmienionej postaci. Reszta jest w pierwszej kolejności metabolizowana w wątrobie. Jest to proces złożony, długi i bardzo obciążający, przez co efekty zatrucia alkoholowego trwają zazwyczaj dość długo, nawet przez kilkadziesiąt godzin. Niestety, metabolizm alkoholu w wątrobie jest procesem niezwykle niebezpiecznym dla naszego zdrowia. Dochodzi do utleniania etanolu w aldehyd octowy, który jest o wiele bardziej toksyczny niż sam alkohol. Powoduje on uszkodzenie wątroby, odpowiada za wytwarzanie komórek rakowych, pojawienie się marskości wątroby oraz ogólnej niewydolności tego organu.

Pijane neurony

Metabolizowany aldehyd octowy to również główny winowajca uszkodzenia układu nerwowego, w tym przede wszystkim jego centralnego ośrodka, czyli mózgu. Zaburzenia równowagi i koncentracji, problemy z prawidłową wymową, niewyraźne widzenie czy też obniżony czas reakcji to tylko niektóre aberracje wywołane szkodliwym działanie aldehydu octowego na nasz układ nerwowy. Alkohol wchodzi w reakcję z substancjami, które w centralnym ośrodku nerwowym odpowiadają za prawidłową aktywność komórek mózgowych. Reakcja ta powoduje zmiany stężenia substancji takich, jak kwas gamma-aminomasłowy, glutaminian czy też serotonina, co wpływa na spowolnienie aktywności neuronów oraz niewydolną pracę najważniejszych części mózgu, jak np. kora mózgowa odpowiedzialna m.in. za logiczne myślenie czy móżdżek koordynujący ruchy oraz równowagę ciała.

After DRINK

Przed wyjściem na imprezę musimy pamiętać, że nasz organizm potrzebuje dużej ilości energii, wody, witamin i składników mineralnych, aby skutecznie, szybko i bezpiecznie oczyszczać nasze ciało z alkoholu. Stosując produkty 2KC wspomożesz swój organizm w walce z objawami kaca. Doskonały suplement diety 2KC After w postaci tabletek musujących zawierających m.in. wyciąg z opuncji, potas, sód, cholinę, glukozę oraz ryboflawinę, pozwoli efektywnie wspomóc prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego, a także wzmocni metabolizm energetyczny. Warto mieć przy sobie również poręczny 2KC DRINK bogaty w witaminę C, który zmniejszy uczucie zmęczenia oraz wspomoże układ nerwowy i odpornościowy. To także bogate źródło opuncji figowej, której zbawienne działanie na dolegliwości związane ze spożyciem alkoholu zostały potwierdzone naukowo.

Inne porady
Skąd się bierze kac?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to zbyt duża dawka spożytego alkoholu w połączeniu z innymi szkodliwymi czynnikami i złymi ludzkimi nawykami. Odpowiedź bardziej złożona – skomplikowane reakcje biologiczno-chemiczne zachodzące w organizmie będące wynikiem dostarczenia do niego toksycznego etanolu. Ujmując to bardziej poetycko, kac to heroiczna walka Twojego ciała z niebezpiecznym dla zdrowia i życia alkoholem etylowym.

czytaj całość »
Przewodnik po alkoholach: koktajl, czyli „koguci ogon”

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęto podawać ten bardzo popularny dziś rodzaj alkoholu. Podania związane z jego przyrządzaniem wskazują na różne daty i miejsca, zgodne są jednak co do tego, że prawdziwą ojczyzną owego trunku są Stany Zjednoczone. Koktajl – czym tak naprawdę jest i co łączy go z walkami kogutów?

czytaj całość »
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl