Zatrucie alkoholowe – jak z nim walczyć?

Co to jest kac?

Potocznie mówiąc kac jest złym samopoczuciem występującym kilka godzin po alkoholowej imprezie. W rozumieniu medycznym, kac jest typem ostrego zatrucia naszego organizmu spowodowanego nadmierną ilością spożytego alkoholu. Do głównych objawów, jakie wówczas występują, są:

·         Ból głowy

·         Światłowstręt

·         Mdłości

·         Pragnienie

·         Nudności

·         Dreszcze

·         Biegunka

·         Ogólne osłabienie organizmu

·         Rozdrażnienie

Jak wskazują badania, kac występuje zawsze, gdy w czasie 4-6 godzin dawka spożytego alkohol jest większa niż 1,5g na kilogram masy ciała.

Przyczyny kaca

Kac jest efektem oddziaływania etanolu na przysadkę mózgową, która odpowiada za wydzielanie wazopresyny ( hormon przeciwdziałający odwodnieniu organizmu człowieka). Nadmierna ilość alkoholu hamuje wydzielanie wazopresyny, czego konsekwencją jest upośledzenie absorbcji wody w organizmie, w wyniku czego zaburzona jest gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu, dochodzi do odwodnienia. To właśnie obecność oraz nadmiar aldehydu octowego (produkt rozkładu alkoholu) w organizmie, a także odwodnienie są odpowiedzialne za te wszystkie objawy kaca.

Sposoby na kaca

Gdy rankiem pojawi się kac, zapewne każdy zastanawia się jak sobie z nim poradzić. Niestety objawy potrwają do czasu usunięcia w całości aldehydu octowego z organizmu. Jedyne co nam wówczas pozostaje to zwalczanie szkód wyrządzonych w organizmie przez alkohol. Wówczas najważniejsze jest by nawodnić organizm, uzupełnić utracone witaminy oraz minerały. Można pić czystą, niegazowaną wodę , izotoniki lub sok pomidorowy, który jest bogatym źródłem potasu i magnezu. Kolejnym ważnym punktem jest dostarczenie skacowanemu organizmowi glukozy oraz witaminy C. Również bardzo dobrze sprawdza się zimny prysznic a także spacer.

 Specyfiki na kaca z apteki

Obecnie w aptekach dostępne są preparaty na kaca. Przykładem jest suplement diety 2KC, którego składniki wspomagają metabolizm alkoholu w organizmie. W jego skład wchodzą: kwas askorbinowy, fumarowy, bursztynowy, glukoza oraz glutaminian sodu. Preparat ten przyjmuje się doustnie 2 lub 3 tabletki w czasie spożycia alkoholu lub po jego wypiciu. W przypadku wystąpienia objawów kaca następnego dnia, należy zażyć również 2-3 tabletki preparatu popijając szklanką wody. Linia produktów 2KC łagodzi dyskomfort, którego doświadczamy po upojeniu alkoholowym.

Inne porady
Skąd się bierze kac?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to zbyt duża dawka spożytego alkoholu w połączeniu z innymi szkodliwymi czynnikami i złymi ludzkimi nawykami. Odpowiedź bardziej złożona – skomplikowane reakcje biologiczno-chemiczne zachodzące w organizmie będące wynikiem dostarczenia do niego toksycznego etanolu. Ujmując to bardziej poetycko, kac to heroiczna walka Twojego ciała z niebezpiecznym dla zdrowia i życia alkoholem etylowym.

czytaj całość »
Przewodnik po alkoholach: koktajl, czyli „koguci ogon”

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęto podawać ten bardzo popularny dziś rodzaj alkoholu. Podania związane z jego przyrządzaniem wskazują na różne daty i miejsca, zgodne są jednak co do tego, że prawdziwą ojczyzną owego trunku są Stany Zjednoczone. Koktajl – czym tak naprawdę jest i co łączy go z walkami kogutów?

czytaj całość »
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl