Urlop od kieliszka zbawienny dla naszego organizmu

kac, alcovit,  na kaca, alka-seltzer, objawy kaca, coś na kaca, sposób na kaca, 2kc, 2KC extreme, 2KC drink jak zwalczać kaca, środek na kaca, co na kaca, kwas bursztynowy, kwas fumarowy, blog

Wierzący, ale nie praktykujący

Jak czytamy w wynikach badań przeprowadzonych przez TNS Polska, ponad połowa Polaków jest zdania, że ograniczenie oraz zupełne odstawienie alkoholu wpłynęłoby pozytywnie na stan ich zdrowia. Jednak blisko 60 proc. ankietowanych nie zadało sobie żadnego trudu, aby to zrealizować. Wniosek z tego nasuwa się jeden – wolimy się zastanawiać na przykład nad tym, jak pić, aby nie mieć kaca niż nie pić w ogóle i pozbyć tego typu dylematów raz na zawsze.

Suchy styczeń

Naukowcy z University College London przeprowadzili testy na ponad 100 osobach, które przez okrągły miesiąc nie spożywały żadnych napojów alkoholowych. Wyniki mówią same za siebie. U przebadanych zaobserwowano m.in. znaczne obniżenie ciśnienia krwi, niższy poziom glukozy, a także drastyczną poprawę ogólnego nastroju.

Dobry powód do badań nad wpływem alkoholu, lub raczej jego brakiem, na organizm ludzki dostarczają naukowcom sami Brytyjczycy. Wielu przedstawicieli tej nacji nie spożywa napojów wysoko procentowych przez pierwszy miesiąc każdego roku. Jest to tzw. „suchy styczeń”, w czasie którego obroty wielu barów, klubów i sklepów monopolowych są na granicy rentowności.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Health Psychology”. Naukowcy sprawdzili, jaki wpływ na psychikę człowieka ma miesięczne odstawienie alkoholu. Badania zostały przeprowadzone na 857 dorosłych Brytyjczykach, którzy żyli w abstynencji alkoholowej przez miesiąc oraz pół roku po zakończeniu „suchego stycznia”. Co ciekawe, osoby, które odstawiły alkohol na miesiąc, przez kolejne sześć miesięcy o wiele rzadziej sięgały po napoje wysoko procentowe, a gdy już do tego doszło, piły znacznie mniej niż wcześniej. Rzadko również dał się zaobserwować u przebadanych tzw. efekt odbicia, a więc sytuacja, gdy zaraz po zakończeniu czasu abstynencji wracały one do spożywania alkoholu i to w jeszcze większej ilości.

Zbędne kilogramy

Napoje alkoholowe to bomba kaloryczna. Dla przykładu, puszka piwa zawiera w sobie ok. 154 kcal, kieliszek wina to od 80 do 180 kcal, a drink może zawierać w sobie nawet ponad 400 kcal. Ponadto alkohol wpływa na zahamowanie wydzielania leptyny (tzw. hormon sytości), który informuje nasz organizm, że jesteśmy już najedzeni. Niestety, pod wpływem alkoholu bardzo często nie kontrolujemy naszego łaknienia i najczęściej sięgamy po niezdrowe jedzenie typu fast food. Odstawiając alkohol mamy szansę na to, że nasza waga się unormuje, a nawet spadnie.

Słabej jakości sen

Alkohol ma bardzo duży wpływ na nasz sen. O ile spożycie napojów alkoholowych na pewno przyspieszy nadejście snu, o tyle zazwyczaj zmienia on noc w długie, nieprzespane godziny. Odpowiedź na to, dlaczego tak się dzieje, znaleźli naukowcy z Uniwersytetu z Melbourne. Wykazali oni, że po wypiciu alkoholu mózg śpiącego wykazuje aktywność fal delta charakterystyczne dla głębokiego snu, a także fale alfa występujące w ciągu dnia, gdy jesteśmy zupełnie świadomi. Mieszanka fal alfa i delta jest zazwyczaj obserwowana u osób cierpiących, a także u osób, które zostają w czasie snu poddane elektrowstrząsom. Wniosek jest taki, że pomimo łatwiejszego zasypiania po alkoholu, taki sen jest bardzo słabej jakości i w żaden sposób nie wpływa on na nasz odpoczynek.

Kiepska kondycja skóry i włosów

Alkohol wpływa w znacznym stopniu na nasz wygląd zewnętrzny. O tym, że dana osoba nadużywa alkoholu widać po niej zazwyczaj na pierwszy rzut oka. Świadczy o tym m.in. przesuszona, ziemista cera, zmarszczki, łamliwe oraz rozdwajające się końcówki włosów. Alkohol wypłukuje z organizmu wszelkie witaminy i minerały, powodując niedobór witaminy A, B oraz C odpowiedzialnych za prawidłową kondycję skóry. Abstynencja alkoholowa spowoduje rozpoczęcie procesu jej regeneracji, przywracając skórze ładny odcień oraz odpowiednią elastyczność.

Oczywiście, wszystko jest dla ludzi, również alkohol, jednak w odpowiednich i racjonalnych ilościach. Jeżeli już musisz koniecznie imprezować, pamiętaj o odpowiednim niealkoholowym nawodnieniu swojego organizmu oraz o właściwej diecie. Pomóc w tym może na pewno jeden z produktów sygnowanych przez 2KC, dzięki któremu wypłukany i wyeksploatowany po alkoholowym maratonie organizm powróci do dobrej kondycji zdrowotnej.

Inne porady
Skąd się bierze kac?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to zbyt duża dawka spożytego alkoholu w połączeniu z innymi szkodliwymi czynnikami i złymi ludzkimi nawykami. Odpowiedź bardziej złożona – skomplikowane reakcje biologiczno-chemiczne zachodzące w organizmie będące wynikiem dostarczenia do niego toksycznego etanolu. Ujmując to bardziej poetycko, kac to heroiczna walka Twojego ciała z niebezpiecznym dla zdrowia i życia alkoholem etylowym.

czytaj całość »
Przewodnik po alkoholach: koktajl, czyli „koguci ogon”

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęto podawać ten bardzo popularny dziś rodzaj alkoholu. Podania związane z jego przyrządzaniem wskazują na różne daty i miejsca, zgodne są jednak co do tego, że prawdziwą ojczyzną owego trunku są Stany Zjednoczone. Koktajl – czym tak naprawdę jest i co łączy go z walkami kogutów?

czytaj całość »
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl