Jak radzić sobie z bólem głowy i żołądka w czasie kaca?

kac, alcovit,  na kaca, alka-seltzer, objawy kaca, coś na kaca, sposób na kaca, 2kc, 2KC extreme, 2KC drink jak zwalczać kaca, środek na kaca, co na kaca, kwas bursztynowy, kwas fumarowy, blog

Groźny etanol

Głównym składnikiem wszelkich napojów alkoholowych jest etanol, który zaledwie w niewielkiej ilości i bez zmian w swoim składzie chemicznym opuszcza organizm wraz z wydychanym powietrzem oraz moczem. Zdecydowana większość spożytego etanolu pozostająca nadal w organizmie zostaje poddana obróbce w wątrobie, gdzie zostaje on najpierw przeistoczony w trujący aldehyd octowy, a następnie w już mniej groźny kwas octowy. Proces obróbki etanolu w organizmie jest zazwyczaj szybki, jednak w dużej części przypadków powoduje on dokuczliwe objawy uboczne w postaci bólów żołądka, nudności oraz bólów głowy.

Obkurczenie mózgu

Głównymi winowajcami odpowiedzialnymi za dolegliwości żołądkowe oraz ból głowy są najprawdopodobniej aldehyd octowy, po części metanol, będący składnikiem np. burbonu, koniaku, piwa czy też tanich czerwonych win oraz przede wszystkim etanol. Podczas picia alkoholu dosłownie kurczy się mózg, a organizm, aby go chronić, zbiera cały dostępny płyn z innych organów i dostarcza go do centralnego ośrodka nerwowego. Charakterystycznym objawem obkurczenia mózgu jest tępy ból głowy po przebudzeniu.

Co robić na kaca?

Więc, jak złagodzić kaca i zminimalizować uporczywy ból głowy? Najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania jego objawom jest przede wszystkim spożywanie dużych ilości płynów w postaci wody, najlepiej niegazowanej, oraz słodkich soków lub soków warzywnych bogatych w magnez i potas. Pozwolą one uzupełnić niedobór cukrów oraz nawodnić organizm wypłukany przez alkohol. Można sięgnąć również po gotowe produkty, jak np. 2KC Restart, wspierające proces nawadniania oraz uzupełniania utraconych podczas imprezowania elektrolitów w organizmie.

Ból brzucha na własne życzenie

Ból żołądka pojawia się na skutek podrażnienia jego ścianek oraz śluzówek przewodu pokarmowego przez etanol. Wówczas odczuwamy tzw. syndrom ściśniętego żołądka, którego reperkusjami są najczęściej nudności oraz ogólny dyskomfort. Alkohol oraz jego metabolity to silne toksyny, które pobudzają motorykę oraz wymioty lub biegunkę. Alkohol wypity w dużych ilościach znacząco obciąża przewód pokarmowy, powodując uczucie niestrawności. Największym błędem popełnianym przez imprezowiczów jest spożywanie alkoholu na pusty żołądek. Należy pamiętać, że im więcej jedzenia spożyjemy przed i w czasie imprezy, tym szybciej i lepiej alkohol zostanie rozłożony.

Co pomoże na kaca i ból żołądka?

Aby zminimalizować ból żołądka i ogólny dyskomfort odczuwany w układzie pokarmowym, warto żołądek, mówiąc kolokwialnie, „rozgrzać”. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest talerz gorącego rosołu, który pobudzi układ pokarmowy i trawienny do prawidłowej pracy. Sprawdzi się również kubek gorącej herbaty, mięty lub rumianku.

Inne porady
Skąd się bierze kac?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to zbyt duża dawka spożytego alkoholu w połączeniu z innymi szkodliwymi czynnikami i złymi ludzkimi nawykami. Odpowiedź bardziej złożona – skomplikowane reakcje biologiczno-chemiczne zachodzące w organizmie będące wynikiem dostarczenia do niego toksycznego etanolu. Ujmując to bardziej poetycko, kac to heroiczna walka Twojego ciała z niebezpiecznym dla zdrowia i życia alkoholem etylowym.

czytaj całość »
Przewodnik po alkoholach: koktajl, czyli „koguci ogon”

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęto podawać ten bardzo popularny dziś rodzaj alkoholu. Podania związane z jego przyrządzaniem wskazują na różne daty i miejsca, zgodne są jednak co do tego, że prawdziwą ojczyzną owego trunku są Stany Zjednoczone. Koktajl – czym tak naprawdę jest i co łączy go z walkami kogutów?

czytaj całość »
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl