Pięta Herkulesa, czyli jak starożytni kaca leczyli

kac, alcovit,  na kaca, alka-seltzer, objawy kaca, coś na kaca, sposób na kaca, 2kc, 2KC extreme, 2KC drink jak zwalczać kaca, środek na kaca, co na kaca, kwas bursztynowy, kwas fumarowy, blog

 

Zgodnie z tym, co przekazują nam mity, starożytni Grecy i Rzymianie całe dnie spędzali niemal wyłącznie na wojnach, miłosnych podbojach, igrzyskach i… ucztach. I to nie byle jakich ucztach, bo często trwających po kilka lub nawet kilkanaście dni! A co potem? A potem kac wielki jak Kolos z Rodos. I równie trudny do pokonania.

Laur zwycięstwa… w walce z kacem

Starożytni Grecy mają wśród swoich osiągnięć naprawdę wiele imponujących wynalazków, tak materialnych, jak i ideowych. Wprawdzie brak dowodów na to, że wynaleźli również kaca, jednak z całą pewnością pozwolili mu się swobodnie rozwijać. Dokarmiany ciężkim i gęstym winem, który uwielbiał cały ówczesny świat, syndrom „dnia poprzedniego” miał możliwość rozwinąć się na greckich wyspach do niewyobrażalnych rozmiarów. Problem szybko stał się na tyle duży, iż zamieszkujący je „naród filozofów” zaczął szukać sposobów na skuteczną walkę z kacem.

Jednym z takich sposobów, zapisanym w dokumentach medycznych, było noszenie naszyjnika ze splecionych liści lauru aleksandryjskiego.

Sposób ten, nawet jeśli nie przynosił ulgi cierpiącemu, z daleka informował, że człowiek z wieńcem na szyi nie jest w pełni dysponowany i nie należy go zaczepiać, drażnić, ani żądać od niego rzeczowej odpowiedzi. Można więc przypuszczać, że w pewnym stopniu spełniał swoje zadanie.

Rzymska kuracja ab ovo

Nieco mniej abstrakcyjne sposoby na kaca stosowali starożytni Rzymianie. Oni to, po suto zakrapianych ucztach, starali się zapobiegać czekającym ich problemom poprzez prowokowanie wymiotów (których efekt był następnie maskowany przez rozrzucanie płatków silnie pachnących kwiatów) oraz jedzenie sowich jaj i smażonych w głębokim tłuszczu kanarków. Co ciekawe, każda z tych metod – choć dość ekstremalna – nosi pewne znamiona logiki. Wymioty pozwalały pozbyć się niestrawionego jeszcze alkoholu, a smażone kanarki i sowie jaja dostarczały dużych ilości tłuszczów oraz białek, które wspomagają powrót do normalności po kilkudniowej biesiadzie.

A dlaczego jaja sowie, a nie kurze? Bo kurzymi rzymianie leczyli podagrę, a gołębimi ból brzucha. Taki to był jajcarski naród.

Inne porady
Skąd się bierze kac?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to zbyt duża dawka spożytego alkoholu w połączeniu z innymi szkodliwymi czynnikami i złymi ludzkimi nawykami. Odpowiedź bardziej złożona – skomplikowane reakcje biologiczno-chemiczne zachodzące w organizmie będące wynikiem dostarczenia do niego toksycznego etanolu. Ujmując to bardziej poetycko, kac to heroiczna walka Twojego ciała z niebezpiecznym dla zdrowia i życia alkoholem etylowym.

czytaj całość »
Przewodnik po alkoholach: koktajl, czyli „koguci ogon”

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęto podawać ten bardzo popularny dziś rodzaj alkoholu. Podania związane z jego przyrządzaniem wskazują na różne daty i miejsca, zgodne są jednak co do tego, że prawdziwą ojczyzną owego trunku są Stany Zjednoczone. Koktajl – czym tak naprawdę jest i co łączy go z walkami kogutów?

czytaj całość »
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl