Lepiej zapobiegać niż leczyć. 3 proste sposoby na uniknięcie kaca

sposoby na uniknięcie kaca

Zapowiada się mocny wieczór? Przewidujesz grubszą imprezę i już martwisz się tym, co będzie później? Bez obaw, istnieją sposoby, dzięki którym kac może w ogóle się nie pojawić. Ważne tylko, aby podejść do tematu jak prawdziwy fachowiec.

Pierwszy sposób na kaca - Sen, drzemka, odpoczynek

Jeśli biesiada ze znajomymi została zaplanowana z właściwym wyprzedzeniem i masz czas na poczynienie przygotowań, zacznij od snu lub odpoczynku. Nie od dziś wiadomo, że alkohol najszybciej i najłatwiej oddziałuje na zmęczonych i niewyspanych. Najlepszym rozwiązaniem jest dwugodzinna, popołudniowa drzemka. Dzięki niej będziesz mógł nie tylko dłużej się bawić, ale i lepiej zniesiesz skutki całonocnej imprezy.

Drugi sposób na kaca - Właściwe nawodnienie organizmu

Jak mówi stare białoruskie powiedzenie, „nic tak nie uodparnia na skutki picia, jak… picie”. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza jeśli „uodparnianie” rozpoczniemy odpowiednio wcześnie. Ponieważ alkohol ma silne działanie odwadniające, a sam kac wynikający z jego spożycia to w dużej mierze efekt odwodnienia komórek mózgu, suto zakrapianą imprezę należy poprzedzić wypiciem sporej ilości wody lub soków. Najlepiej, jeśli zwiększanie ilości przyjmowanych płynów rozpoczniemy nawet na 2-3 dni przed umówioną „godziną 0”. Odpowiednie nawodnienie pozwoli złagodzić skutki kaca i bardzo szybko wrócić do właściwej formy.

Trzeci sposób na kaca - Zapas witaminy C

Skoro już o odpowiednim nawadnianiu mowa: wybierając napoje, które mają nas przygotować do całonocnego melanżu, warto postawić na soki owocowe z dużą zawartością witaminy C. Witamina ta doskonale usuwa tzw. wolne rodniki, które podczas picia alkoholu uwalniają się w naszym organizmie w przyspieszonym tempie i które są współodpowiedzialne za to, jak czujemy się dnia następnego.
Jeśli nie soki, to warto przygotować sobie mocny koktajl witaminowy. Ważne jednak, aby witaminy te przyjąć odpowiednio wcześniej lub zaczekać z tym do rana, ponieważ łączenie preparatów witaminowych z alkoholem może mieć opłakane skutki.

Zakończ noc przy stole, nie pod stołem

Wyspani, wypoczęci, nawodnieni i z właściwym zapasem witaminy C, możemy ruszać na podbój nocy! Pamiętajmy jednak, że co za dużo, to i Polak nie wypije. A następnego dnia czeka nas Kac Gigant – legendarny postrach wszystkich imprezowiczów.

Inne porady
Skąd się bierze kac?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to zbyt duża dawka spożytego alkoholu w połączeniu z innymi szkodliwymi czynnikami i złymi ludzkimi nawykami. Odpowiedź bardziej złożona – skomplikowane reakcje biologiczno-chemiczne zachodzące w organizmie będące wynikiem dostarczenia do niego toksycznego etanolu. Ujmując to bardziej poetycko, kac to heroiczna walka Twojego ciała z niebezpiecznym dla zdrowia i życia alkoholem etylowym.

czytaj całość »
Przewodnik po alkoholach: koktajl, czyli „koguci ogon”

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęto podawać ten bardzo popularny dziś rodzaj alkoholu. Podania związane z jego przyrządzaniem wskazują na różne daty i miejsca, zgodne są jednak co do tego, że prawdziwą ojczyzną owego trunku są Stany Zjednoczone. Koktajl – czym tak naprawdę jest i co łączy go z walkami kogutów?

czytaj całość »
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl