3 najczęściej powtarzane mity o kacu. Czy znasz je wszystkie?

kac, alcovit,  na kaca, alka-seltzer, objawy kaca, coś na kaca, sposób na kaca, 2kc, 2KC extreme, 2KC drink jak zwalczać kaca, środek na kaca, co na kaca, kwas bursztynowy, kwas fumarowy, blog

3 najczęściej powtarzane mity o kacu. Czy znasz je wszystkie?

Kac jest zjawiskiem tyleż częstym, co tajemniczym. Znamy procesy prowadzące do kaca, jednak nie jesteśmy w stanie z całą pewnością wskazać, który z nich odpowiada za zespół objawów określanych poetycko mianem syndromu dnia poprzedniego. Nic więc dziwnego, że wokół kaca narosło tak wiele mitów.

Im lepszy alkohol, tym mniejszy kac?

Owszem, ale pod warunkiem, że przez jakość alkoholu rozumiemy jego czystość. Nie ma wątpliwości, że objawy znane pod zbiorczą nazwą „kac” znacznie przybierają na mocy, jeśli spożywany alkohol poddany był jedynie wstępnej destylacji oraz gdy posiada on dużą ilość barwników czy nawet osadzających się na dnie cząstek. Dlatego też kac po butelce czerwonego wina będzie wyraźnie mocniejszy niż po wysokiej klasy czystej wódce.

Pijąc w górach, można uniknąć kaca?

Tę teorię potwierdziło już bardzo wielu praktyków. Historie o tym, jak po całonocnej imprezie w górach kac zdaje się co najwyżej muskać lekko wszystkich biesiadników, zna już chyba każdy. Wprawdzie trudno w tej kwestii o twarde, naukowe dowody, jednak można przypuszczać, że jest to efekt zarówno czasu, jak i miejsca. Efekt czasu, ponieważ w góry zwykle jeździmy wypoczywać, a więc imprezujemy w miłej i całkowicie bezstresowej atmosferze. Dodatkowo w pełni wypoczęci i z żołądkami pełnymi tłustego, góralskiego jedzenia. Efekt miejsca to przede wszystkim czyste powietrze (ma to zaskakująco duży wpływ na objawy kaca) oraz – prawdopodobnie – niższe ciśnienie atmosferyczne.

Najlepsza na kaca jest kawa lub tzw. „klin”?

Ani jedno, ani drugie. Kawa – tak jak alkohol – ma działanie odwadniające, więc jej spożycie nazajutrz po szalonej nocy jedynie potęguje objawy kaca. Jeśli zaś chodzi o słynnego „klina”, to tutaj ulga jest jedynie chwilowa. Choć spożycie alkoholu na kacu pozwala na jakiś czas poczuć się nieco lepiej, to w rzeczywistości jest to jedynie odwlekanie nieuniknionego. Zamiast więc dolewać piwa do ognia, lepiej sięgnąć po sprawdzone suplementy na kaca 2KC, które chronią przed kacem i następnego dnia pozwalają szybko odzyskać pełną kontrolę nad całym ciałem.

Inne porady
Skąd się bierze kac?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to zbyt duża dawka spożytego alkoholu w połączeniu z innymi szkodliwymi czynnikami i złymi ludzkimi nawykami. Odpowiedź bardziej złożona – skomplikowane reakcje biologiczno-chemiczne zachodzące w organizmie będące wynikiem dostarczenia do niego toksycznego etanolu. Ujmując to bardziej poetycko, kac to heroiczna walka Twojego ciała z niebezpiecznym dla zdrowia i życia alkoholem etylowym.

czytaj całość »
Przewodnik po alkoholach: koktajl, czyli „koguci ogon”

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęto podawać ten bardzo popularny dziś rodzaj alkoholu. Podania związane z jego przyrządzaniem wskazują na różne daty i miejsca, zgodne są jednak co do tego, że prawdziwą ojczyzną owego trunku są Stany Zjednoczone. Koktajl – czym tak naprawdę jest i co łączy go z walkami kogutów?

czytaj całość »
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl